Wątroba – warto o nią zadbać, aby twój pies cieszył się dobrym zdrowiem

Wątroba – warto o nią zadbać, aby twój pies cieszył się dobrym zdrowiem

Nie ulega wątpliwości, że wątroba pełni istotną rolę w organizmie psa. Jej funkcją jest nie tylko synteza koniecznych do życia produktów przemiany materii, ale również zapewnienie detoksykacji organizmu czworonożnego pupila. W przypadku upośledzenia jednej lub kilku z jej funkcji może dojść do poważnych zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu bądź nawet do zatrucia ustroju, ponieważ szkodliwe substancje nie będą w sposób prawidłowy rozkładane do bezpiecznych związków. Jak zatem zadbać o wątrobę pupila i czego się wystrzegać, aby cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata? I z jakimi chorobami może zetknąć się właściciel czworonoga?

 

Przyczyny mogące wywołać uszkodzenie wątroby

Podobnie jak u ludzi, wątroba na szczęście jest organem, który posiada zdolności regeneracyjne. Oznacza to, że w przypadku drobnego uszkodzenia, tkanki zregenerują się samoistnie, bez pojawienia się problemów z funkcjonowaniem tego narządu. Jednak z czasem uszkodzenia mogą stać się na tyle poważne i na tyle postępujące, że dalsza regeneracja nie będzie możliwa. Na zaburzenia funkcji wątroby wpływa wiele czynników. Z pewnością negatywny wpływ na nią mogą mieć lekarstwa oraz niektóre z substancji chemicznych. To właśnie wątroba odpowiada za unieszkodliwianie takich związków, jednak nierzadko są one na tyle mocne i silnie toksyczne, że może to doprowadzić do dotkliwych uszkodzeń tkanek wątroby. Narząd ten może zostać również uszkodzony poprzez działanie drobnoustrojów, niszczący wpływ na wątrobę mogą mieć niektóre bakterie i wirusy, zatem konieczna jest odpowiednia dbałość o odporność czworonoga, aby wyeliminować ryzyko zakażenia. W przypadku schorzeń takich jak wirusowe zapalenie wątroby, niezbędna jest również odpowiednia profilaktyka. Przed zachorowaniem skutecznie chroni odpowiednia szczepionka, która zapewni pupilowi i jego opiekunowi długie lata bez obaw o groźną chorobę wątroby, która nierzadko prowadzi do nagłej śmierci zwierzęcia.

Wątroba to jeden z tych narządów w organizmie psa, które warunkują jego prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego tak ważna jest dbałość o jej kondycję. Należy zapoznawać się z ulotką każdego leku podanego pupilowi oraz zadbać o odpowiednią dietę, sprzyjającą prawidłowej pracy wątroby. Mimo potężnych zdolności regeneracyjnych tego narządu, pewne wirusy oraz bakterie mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń, zatem konieczne jest przestrzeganie zaleceń profilaktycznych oraz przestrzeganie programu szczepień zalecanych czworonogom.