Nowotwór mózgu u psa – jak rozpoznać że twój pupil choruje na śmiertelną chorobę?

Nowotwór mózgu u psa – jak rozpoznać że twój pupil choruje na śmiertelną chorobę?

Choroby mózgu, które występują u zwierząt zwykle powodują bardzo podobne objawy, co sprawia, że ciężko o postawienie właściwej diagnozy. Jedną  z chorób, która dotyka nasze ukochane czworonogi jest choroba nowotworowa. W związku z tym, że nie wszyscy właściciele regularnie pojawiają się z pupilami u weterynarza, bardzo ciężko jest oszacować rzeczywistą skalę nowotworów występująca wśród psów.

 

Wiek i rasa psa ma znaczenie

Nowotwory mózgu diagnozuje się zwykle u starszych psów i powstają najczęściej z tkanki nerwowej mózgu. Mogą również utworzyć się z tkanek sąsiadujących lub powstać w wyniku przerzutów z innych narządów. Do ras, u których najczęściej stwierdza się występowanie guzów mózgu należą: owczarki collie, golden retrievery, boksery, dobermany, airedale teriery, sznaucery oraz mieszańce. W przypadku podejrzenia guza mózgu u psa, stosuje się nowoczesne metody obrazowania, pozwalające na szybką i bezbłędną diagnozę, Powszechnie wykorzystuje się rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.

 

Jakie nowotwory stwierdza się u psów?

Aż trzy czwarte psów cierpi na nowotwory mózgu zlokalizowane w tak zwanej przestrzeni nadnamiotowej. Taka lokalizacja guza sprawia, że najczęstszym objawem są drgawki. Najczęściej stwierdza się guzy mózgów u psów powyżej 5 roku życia. Często zdarza się tak, że inne badania neurologiczne wychodzą prawidłowo, a drgawki są jedynym objawem chorobowym. Świadczą one o uszkodzeniu struktur wewnątrz czaszki zwierzęcia, zatem jeśli inne parametry są prawidłowe, a zwierzę ma ponad  5 lat, pierwszym podejrzeniem powinien być guz mózgu. Do najczęściej stwierdzanych guzów u psów należą oponiaki. Powstają one z jednej z warstw opon mózgowych. Występują także glejaki (gwiaździak, glioblastoma, skąpdrzewiak), wyściółczaki, guzy przysadki mózgowej i guzy splotu naczyniowego.

 

Czy nowotwory u zwierząt można leczyć?

Leczenie nowotworów u psów jest uzależnione od kilku czynników. Zależy od lokalizacji guza, jego budowy, objawów towarzyszących, skutków wybranej metody leczenia guza oraz kosztów terapii. Jedną z metod leczenia jest terapia glikokortykoidami, jednak tak naprawdę jest to metoda zapewniająca jedynie podtrzymanie życia pacjentów z guzami mózgu. Glikokortykoidy mają za zadanie ograniczanie zaburzeń takich jak obrzęk okołoguzowy, wodogłowie oraz zmniejszenie ciśnienia wewątrzczaszkowego. W przypadku guzów zlokalizowanych powierzchniowo, największą skuteczność ma zabieg chirurgiczny, który pomaga w usunięciu łagodnych guzów. Skuteczną metodą jest również radioterapia, polegająca na napromienianiu nowotworu. W niektórych przypadkach stosuje się również chemioterapię.