Ubiór dla psa, konieczność czy fanaberia?

Ubiór dla psa, konieczność czy fanaberia?

Każdy kochający właściciel psa chce zapewnić mu jak najlepsze warunki, jednym słowem miłe i bezproblemowe życie. Coraz częściej mylimy jednak troskę o zwierzę z przesadzaniem w kierunku uczłowieczania go. W naszej szerokości geograficznej, gdzie średnia temperatura otoczenia oscyluje w kierunku 20º C nie musimy ubierać w ciepłe ciuchy pupila, okrywać go kocem czy spać z nim w łóżku, żeby nie zmarzł. Takie działania prowadzą do zatrzymania się mechanizmu samoregulacji temperatury ciała.

 

Termoregulacja u zwierząt domowych

Zdarzają się sytuacje, w których powinniśmy zadbać o to, żeby pupilowi było ciepło. Dotyczy to trybu życia jaki pies prowadzi. Gdy przebywa często na zewnątrz podczas siarczystych mrozów zazwyczaj jest przystosowany do tego typu temperatury i nie wymaga dodatków w postaci ciepłych ubranek. Z kolei psy kanapowe, o krótkiej sierści nie będą w stanie wytrzymać tak niskiej temperatury więc podczas spacerów powinniśmy je w coś ciepłego i wygodnego ubrać. Pies może zachorować jeśli dozna różnicy temperatur, niezależnie od tego czy jest zbyt ciepło czy zimno.

 

Ubierać czy nie ubierać?

Nie każdy pies wymaga ubierania go w coś ciepłego podczas zimy i jesieni. W zależności od rasy oraz przyzwyczajeń czasami nie musimy naruszać bariery termicznej psa za pomocą ubierania go w ciepłe ciuchy. Zazwyczaj psy duże, o gęstej sierści, aktywne na zewnątrz nie wymagają tego typu pomocy, gorzej z pieskami małymi, o krótkiej sierści czy włosiu, które spędzają większość czasu na ciepłej kanapie.

Można także od początku posiadania psa zahartować go, dzięki czemu nie będzie ryzyka choroby z powodu przebywania na zimnie. Należy wyprowadzać psa na zewnątrz na temperaturę poniżej 13º C przez cztery godziny (można go wypuścić po prostu na ogród) dwa razy dziennie. Taka kuracja spowoduje odłożenie się odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej i okrywy włosowej, żeby dobrze funkcjonować podczas miesięcy chłodniejszych.

 

W co ubrać „zmarzlucha”?

Jeśli nasz pies nie ma naturalnych warunków, aby przystosować się do niższych temperatur, a my nie chcemy narażać go na choroby musimy zainwestować w kilka ubranek dla niego. Proponuje się przyzwyczajać psa od małego do noszenia luźnych, bawełnianych koszulek, żeby bezproblemowo dość do garderoby zimowej, gdy taka nadejdzie. Czasami pies protestuje i nie chce chodzić, gdy nałożymy mu jakiekolwiek ubranko, dlatego ważne jest stopniowe przyzwyczajanie go do noszenia czegoś cieplejszego. Polecanym ciuchem jest ubranko typu derka dostępne w sklepach zoologicznych, które nie krępuje ruchów pupila i jest praktycznie nieodczuwalne dla niego, a jednocześnie spełnia swoją funkcję utrzymania temperatury ciała.