Kleszczowe zapalenie mózgu – niebezpieczna choroba twojego psaKleszczowe zapalenie mózgu – niebezpieczna choroba twojego psa

  • Strona główna
  • /
  • Choroby u psa
  • /
  • Kleszczowe zapalenie mózgu – niebezpieczna choroba twojego psaKleszczowe zapalenie mózgu – niebezpieczna choroba twojego psa

Kleszczowe zapalenie mózgu – niebezpieczna choroba twojego psaKleszczowe zapalenie mózgu – niebezpieczna choroba twojego psa

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą, która często dotyka zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Jest to wirusowa choroba przenoszona przez kleszcze, zatem bardzo łatwo można się jej nabawić przebywając na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony. Nasi czworonożni przyjaciele są na nią szczególnie narażeni, gdyż najczęściej nie są osłonięci elementami odzienia podczas przebywania na świeżym powietrzu, co czyni z nich bardzo łatwy cel dla wielu pasożytów bytujących w skórze i sierści. Kleszczowe zapalenie mózgu występuje w kilku postaciach: oponowej, mózgowej, mózgowo-rdzeniowej oraz kolejnej, będącej połączeniem tych trzech odmian. Kleszczowe zapalenie mózgu u psów może mieć szczególnie ostry przebieg i w ciągu kilku dni od pojawienia się pierwszych objawów może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

 

Drontal

 

 

BAYER Drontal Plus Flavour - preparat przeciwpasożytniczy dla psów 2tab. Już nie musisz martwić się o kleszcze u Twojego psa!

 

 

 

 

Jak objawia się kleszczowe zapalenie mózgu u psów?

Objawy choroby samoistnie ustępują w okresie około dwóch lub trzech tygodni. Do najbardziej charakterystycznych symptomów, świadczących o wystąpieniu kleszczowego zapalenia mózgu u psów, należą: utrata apetytu, gorączka, bóle głowy, zmęczenie, drgawki, przeczulica skóry, porażenie wszystkich kończyn, zaburzenia równowagi. Niejednokrotnie pojawiają się także następstwa pochorobowe. Należą do nich między innymi: depresja, przewlekłe bóle głowy, niedowład kończyn czy zanik mięśni. Jeżeli pojawią się objawy móżdżkowe, rdzeniowe lub mózgowe, choroba może przebiegać bardzo ciężko.

 

Czy pies może przenieść kleszczowe zapalenie mózgu na człowieka?

Zwierzęta, które przebywają głównie w domach i mieszkaniach zwykle nie przenoszą wirusa bezpośrednio na ludzi, przypadki pośredniego zakażenia człowieka należą do rzadkości. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że są one wektorami dla wielu pasożytów krwiopijnych, do których należą również kleszcze. Choć raczej nie zarazimy się wirusem kleszczowego zapalenia mózgu od naszego pupila, to pies może przenieść kleszcze i inne pasożyty na teren naszych gospodarstw domowych, a stąd już łatwa droga do zakażenia.

Zakażone kleszcze zakażają zwierzęta, w ten sposób kolejne pasożyty krwiopijne, które pojawią się na skórze naszego pupila również zostaną zakażone wirusem, co więcej, pojawią się w otoczeniu domowym, co może spowodować znacznie łatwiejsze przedostanie się zakażonych kleszczy w pobliże organizmu człowieka. Z tego względu należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią profilaktykę i stosowanie preparatów przeciw kleszczom u zwierząt, aby zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem kleszczowego zapalenia mózgu.