Suche karmy a mokre karmy specjalistyczne

Suche karmy a mokre karmy specjalistyczne

Dużym wyzwaniem dla właściciela psa jest dobranie mu odpowiedniej karmy. Jeśli nie mamy na to pomysłu najlepiej poradzić się z lekarza weterynarii. Właściciele psów dzielą się na tych, którzy sami im gotują, preferują karmę mokrą albo suchą, zdarza się, że stosują naprzemiennie te wszystkie opcje. Nie warto dawać mu jedzenia produkowanego przez często reklamowane w mediach marki, bo nie są one wartościowe, to swego rodzaju psie fast foody. Jednak co jest najlepsze dla naszego zwierzaka?

 

Suche karmy weterynaryjne

Karmy tak zwane weterynaryjne są opcją dla standardowego jedzenia, które przygotowuje się w domu. Gotowanie zwłaszcza dla dużego psa może być kłopotliwe więc warto zainteresować się ofertą tego typu karm. Jakiekolwiek żywienie czworonoga ma na celu utrzymanie albo poprawę stanu zdrowia psa, podbudowanie jego kondycji po jakiejś chorobie, zabiegu czy operacji. Są nieocenione dla zwierząt mających choroby przewlekłe lub nawracające czyli alergie, cukrzycę lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Do najczęściej spotykanych chorób lub lżejszych dolegliwości u psów jest otyłość oraz różnego rodzaju uczulenia. W pierwszym przypadku należy okroić ilość spożywanych kalorii i zachęcać pupila do ciągłej, w miarę możliwości aktywności.

Firma Royal Canin ma w swojej ofercie karmy dla zwierząt ważących zbyt dużo, które są przeznaczone na różne etapy wychodzenia z otyłości. Po pierwsze stosuje się skrajne obniżenie wartości kalorycznej, aby następnie utrwalić efekt karmą bogatszą w kalorie. Są też karmy działające korzystnie na kości w przypadku osteoporozy lub poprawiające wygląd skóry. Mamy więc do wyboru Neutered Adult Weight & Skin, Weight & Osteo, Weight & Dental. Także marka Trovet przeznaczyła dział na karmy dla zwierząt z nadwagą, Low Calorie Treats i Weight Reduction Diet.

Karmy suche wymagają dostępu do świeżej wody i nie są polecane dla pupili z problemami żołądkowymi, bo mogą go podrażnić. Mają jednak swoich zwolenników, bo są wygodniejsze w użytkowaniu i transporcie.

 

Karmy weterynaryjne mokre

Karmy mokre są dostępne w puszkach lub saszetkach. Przy większych rasach psów wymagają zaopatrzenia się w dość sporą ilość opakowań. Nadal zwierze powinno mieć dostęp do wody pitnej, jednak nie musimy już na to tak zwracać uwagi, bo w samym jedzeniu jest sporo wody.

Są korzystne dla psów w czasie rekonwalescencji, na przykład karma firmy Purina Pro Plan Veterinary Diets CN Convalescence Formula, która jest w pełni bezpieczna i przyswajalna dla naszego pupila.

W przypadku wrażliwego układu pokarmowego dla psa warto spróbować karmić go puszką Trovet HLD czyli Highly Digestible Liverprotecting Diet. Wspomaga ona działanie wątroby oraz jest pomocna w metabolizmie tłuszczów.

Każda z ofert jest tylko propozycją dla właściciela psa z problemami zdrowotnymi. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem i metodą prób i błędów dobrać pieskowi karmę idealnie wpasowującą się w jego potrzeby.