Padaczka może ujawnić się u twojego psa w każdym wieku- sprawdź, jakie są jej objawy

Padaczka może ujawnić się u twojego psa w każdym wieku- sprawdź, jakie są jej objawy

Atak padaczki u psa przebiega podobnie jak u ludzi i jest stosunkowo łatwy ro rozpoznania. Zwierzę przewraca się, po czym następuje faza silnych wstrząsów i drgawek. Niejednokrotnie towarzyszy im szczękościsk, ślinienie się lub bezwiedne oddawanie kału i moczu. Czasami zwierzę podczas ataku może wydawać z siebie różne dźwięki. Przed wystąpieniem ataku zwierzę może zachowywać się inaczej niż zwykle, natomiast tuż po ustąpieniu drgawek przez kilka godzin może dochodzić do siebie. W tym czasie pojawiają się objawy, takie jak: chwiejny i niestabilny chód, chodzenie „w kółko” czy też wpadanie na przeszkody. Padaczka u psów może mieć przebieg lekki bądź ciężki. W przypadku lekkich ataków, objawem charakterystycznym jest kłapanie pyskiem i chwilowy bezruch, natomiast w ciężkich przypadkach ataki maja postać bardzo silnych drgawek i następują jeden po drugim. Taki stan może nawet zagrażać życiu pupila.

 

Pewne rasy częściej chorują na padaczkę

Choć padaczka jest uznawana za chorobę idiopatyczną (czyli o niewiadomym pochodzeniu), to obserwuje się, że pewne rasy psów znacznie częściej na nią zapadają. Przede wszystkim narażone są rasy zwierząt miniaturowych: chihuaua, yorkshire terier, oraz pinczer miniaturowy, a także beagle, jamnik, golden retriever, labrador retriever, collie czy owczarek niemiecki. Warto pamiętać, że padaczka niekoniecznie musi być chorobą wrodzoną. Może ona się objawić w każdym wieku. Również przebieg choroby, częstotliwość ataków oraz jej natężenie może być różne. Nierzadko ataki padaczki mogą pojawić się na skutek innych zaburzeń i urazów, np. w wyniku zapalenia mózgu, urazów głowy, zmian neurodegeneracyjnych, chorób metabolicznych i zakaźnych, zatruć.

 

Jak leczy się padaczkę psów?

Leczenie padaczki u psów polega na stosowaniu barbituranów. Są to środki hamujące rozchodzenie się impulsów elektrycznych w mózgu, wykazują działanie przeciwdrgawkowe oraz nasenne. Leczenie rozpoczyna się od wskazania dawki początkowej, którą modyfikuje się w zależności od potrzeb. Jeżeli jest ona zbyt duża, należy zmniejszyć dawkę. Jeśli natomiast dawka jest niewystarczająca, wtedy weterynarz decyduje o jej zwiększeniu. Jeśli zwiększenie dawki barbituranów nie pomaga, wtedy można włączyć do leczenia również bromek potasu. Jego działanie polega na hamowaniu czynności ośrodkowego układu nerwowego. Każdy organizm zwierzęcia jest indywidualny, dlatego dobór odpowiedniej dawki odbywa się metodą prób i błędów, celem jest ustalenie minimalnej dawki leku, przy której objawy padaczki nie będą występować.