Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa chorego?

Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa chorego?

Wybranie karmy dla pupila, która będzie w 100% spełniała swoje funkcje to duże wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących posiadaczy takiego zwierzaka. Pożywienie jest bardzo ważne w życiu każdego, to od jego jakości wynika zdrowie i samopoczucie. Źle dobrana karma, która nie będzie zawierała odpowiedniej ilości witamin oraz minerałów może doprowadzić do złego rozwoju naszego podopiecznego, a nawet do poważnych chorób.

 

Pierwsza selekcja

Niezależnie od wieku i rasy naszego psa musimy zwrócić uwagę na listę składników, nawet jeśli karma ma wysoką cenę nie zawsze idzie to w parze z jej jakością. Po przejrzeniu listy będziemy wiedzieć, czy jedzenie, które chcemy wybrać dla psa ma odpowiednią ilość witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Co istotne, poszczególne komponenty karmy znajdujące się na początku listy to składniki, których jest w niej najwięcej.

Po pierwsze karmę dobieramy ze względu na wiek psa, jego rasę (i co za tym idzie wielkość), wagę, przebyte choroby, alergie.

Ważne jest to, żeby w wybieranej karmie była możliwie największa ilość mięsa, które jest niezbędne w diecie pupila. Jednocześnie jedzenie dla psa nie powinno mieć w ogóle środków konserwujących. Znikoma ilość także nie zaszkodzi, ale powinniśmy mieć to na uwadze.

 

Czym charakteryzuje się karma wysokiej jakości?

Dobra karma powinna zawierać kilka składników niezbędnych dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania naszego pupila.

Przede wszystkim prym wiedzie białko, bo jest podstawowym budulcem wszystkich  tkanek w organizmie. Niewystarczająca ilość protein może zahamować jego rozwój, wzrost mięśni, gromadzenie energii oraz osłabić stan zdrowia psa i zaburzyć pracę jelit.

Kolejną sprawą są węglowodany, także bardzo istotne (ważne jest to, aby karma nie była oparta głównie na węglowodanach tylko na białku) bo są one dobrym i wydajnym źródłem energii.

Dodatkowo dodatek włókien (fermentujące i niefermentujące) regulują pracę jelit czyli trawienia jest niezbędny w diecie naszego pupila.

Kolejnymi składnikami, które powinny znajdować się w dobrej karmie są: nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6 w odpowiedniej proporcji będąc pewną formą magazynowania energii w organizmie, substancje mineralne, L-karnityna, glukozamina, biopleksy, luteina, siemię lniane, pulpa buraczana i inne witaminy.

 

Dobór karmy dla psa z kłopotami zdrowotnymi

Jeśli nasz pies cierpi na jakieś dolegliwości musimy wspomóc jego leczenie odpowiednią karmą. Na  rynku zoologicznym mamy wiele opcji do wyboru, najlepiej posłuchać rady lekarza weterynarii w wyborze idealnej żywności dla naszego podopiecznego. Zazwyczaj cena jest związana z jakością karmy, jednak na zdrowiu nie powinno się oszczędzać, bo może doprowadzić to do katastrofy.