Twój pies nie chce iść na spacer? To mogą być pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Twój pies nie chce iść na spacer? To mogą być pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest schorzeniem powszechnym u zwierząt w podeszłym wieku. Zapalenie stawów i kości jest dla psów szczególnie dotkliwe i bolesne, a nierzadko właściciele nie zauważają w porę jej symptomów. Objawy choroby, szczególnie w jej pierwszych stadiach mogą być nieoczywiste i łatwo powiązać je z innymi czynnikami? Na co więc zwrócić uwagę i jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju zapalenia kości i stawów u psów?

 

Tych objawów nie wolno lekceważyć

Jednym z pierwszych objawów, których nie można ignorować jest niechęć, bądź wahanie psa przed wychodzeniem na spacer. Jeżeli pies krótko po wyjściu na zewnątrz zatrzymuje się i spogląda w kierunku domu, może to oznaczać iż coś mu dolega i że najprawdopodobniej ma to związek z otrzymaną właśnie dawką ruchu. Kolejnym objawem jest sztywność stawów. Tak jak w przypadku ludzi, psy cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów mają trudności z nagłą zmianą pozycji po dłuższym odpoczynku. Jeżeli twój czworonożny przyjaciel z trudem i bardzo powoli podnosi się z miejsca, to powinno zdecydowanie wzbudzić twoją czujność. Nie należy lekceważyć także niespokojnego snu u pupila. Jest to naturalna reakcja na zwiększone dolegliwości bólowe. Ważną wskazówkę stanowi też fakt, że w przypadku postępującego zapalenia stawów, psy z chronicznymi dolegliwościami bólowymi unikają odpoczynku leżąc na boku.

 

Jak pomóc choremu psu?

Zapalenie kości i stawów to bardzo podstępna i bardzo bolesna choroba. Z tego względu właściciel powinien dołożyć wszelkich starań aby pomóc i ulżyć ukochanemu pupilowi w tych trudnych chwilach. Doskonałym pomysłem będą krótkie spacery, które zapewnią niezbędną dawkę ruchu i wspomogą utrzymanie prawidłowej masy ciała, chroniąc przed niekorzystnym obciążeniem dla kości i stawów. Warto także zadbać o wartościowe i zbilansowane pożywienie, przeznaczone specjalnie dla psów w podeszłym wieku. Zawiera ono niezbędną dawkę witamin i minerałów oraz szereg substancji wspomagających utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz pomagających w utrzymaniu starzejącego się organizmu psa w dobrej kondycji.  Niezmiernie istotną kwestią jest zapewnienie ciepłego i wygodnego legowiska, gdyż psy cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów szczególnie źle znoszą wilgoć i obniżone temperatury. Konieczne będzie także odwiedzenie weterynarza, aby wykluczyć również rozwój innych chorób, które mogą znacząco wpłynąć na samopoczucie psa.