Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów u psów?

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów u psów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się narastającą degeneracją chrząstki stawowej. Jest to elastyczna powierzchnia, występująca na zakończeniu kości, szczególnie w obrębie stawów. Jej zadaniem jest amortyzacja częstych ruchów, na jakie staw jest narażony. Uszkodzenia, które pojawiają się u psów na skutek podeszłego wieku, powodują, że część chrzestna zanika, w rezultacie doprowadzając do bolesnych tarć powierzchni kostnych o siebie. Co więcej, chorobie zwyrodnieniowej stawów u psów towarzyszy jednoczesne powstawanie wyrośli kostnych oraz miejscowego stwardnienia kości.

 

Jakie są przyczyny występowania choroby zwyrodnieniowej stawów u psów?

Zwykle choroba zwyrodnieniowa stawów psów ujawnia się w podeszłym wieku, jednak nie jest to regułą. Do najczęstszych jej przyczyn należą przebyte urazy, nabyte zmiany w strukturze stawów czy wtórna niestabilność stawów. Błahe zwichnięcie może w przyszłości doprowadzić do w przyszłości do wystąpienia bolesnych zmian zwyrodnieniowych. Równie często zwyrodnienie stawów jest skutkiem występowania chorób wrodzonych, jak na przykład osteochondroza. Schorzenie to dotyka szczególnie psy młode i szybkorosnące, zwykle około 5-7 miesiąca życia –  cierpią na nią goldeny, labradory, szwajcarskie psy pasterskie, owczarki podhalańskie, mastify, rottweilery, berneńskie psy pasterskie. Ognisko choroby zwykle lokalizuje się w stawie łokciowym, ramiennym, skokowym lub kolanowym. Jest wysoce prawdopodobne, że do przyczyn występowania osteochondrozy zaliczają się czynniki przede wszystkim żywieniowe, genetyczne, urazowe, hormonalne lub niedokrwienne. Ponadto, czynnikiem znacznie zwiększającym wystąpienie choroby zwyrodnieniowej stawów jest zwiększona masa ciała. Psy otyłe w podeszłym wieku znacznie częściej zapadają na tę chorobę, ponadto jej przebieg jest znacznie cięższy niż standardowo.

 

Jak weterynarz może rozpoznać wystąpienie choroby zwyrodnieniowej stawów u psa?

Lekarz weterynarii rozpoznaje chorobę na podstawie wywiadu przeprowadzonego z właścicielem psa. Opiekunowie zazwyczaj wskazują na kulawiznę zwierzęcia, występującą okresowo lub stale. Ponadto występuje niechęć do ruchu, biegania, spacerów, wstawania z pozycji leżącej czy chodzenia po schodach. Bardzo często obserwuje się także sztywność ruchów bezpośrednio po odpoczynku lub bezruchu, którą określa  się mianem tzw. kulawizny na zimno.  Jednak podstawą do stwierdzenia choroby zwyrodnieniowej jest badanie kliniczne oraz badanie ortopedyczne lub radiologiczne. Leczenie obejmuje farmakoterapię, fizykoterapię oraz w szczególnych przypadkach leczenie chirurgiczne.