Nie dopuść do marskości wątroby u twojego psa

Nie dopuść do marskości wątroby u twojego psa

Marskość wątroby to poważne schorzenie, kojarzone głównie z ludźmi, którzy w swoim życiu przez długie lata nadużywają alkoholu. Jednak przyczyn wystąpienia marskości wątroby jest znacznie więcej i nie ograniczają się one tylko do ludzi. Również psy niejednokrotnie mogą cierpieć na tę przypadłość, co najczęściej jest efektem przebytych wcześniej chorób. Warto zatem zadbać o odpowiednią profilaktykę i oraz zapewnić czworonogowi niezbędną pomoc lekarską w przypadku podejrzenia wystąpienia niepokojących objawów.

Marskość wątroby jest silnym uszkodzeniem wątroby, prowadzącym do zwłóknienia tkanek. Warto jednak podkreślić, że nie pojawi się ono u pupila z dnia na dzień. Najczęściej jest następstwem długotrwałych zaniedbań, które doprowadzają do stopniowego uszkodzenia tkanek.

 

Nieleczone zapalenie prowadzi do marskości

Do jednej z przyczyn marskości wątroby należy nieleczone zapalenie wątroby. W pierwszym stadium występuje ono w postaci ostrej, która jest łatwa do rozpoznania i powoduje dotkliwe objawy dla psa, między innymi wymioty, ból brzucha, zażółcenie białek oczu i dziąseł. Ostre zapalenie wątroby może nawracać i w efekcie doprowadzić do przewlekłego zapalenia wątroby, które jest stanem bardzo poważnym i zignorowane może prowadzić do marskości wątroby. Warto pamiętać, że czas reakcji ma tutaj niebagatelne znaczenie, zatem w przypadku zauważenia któregokolwiek z niepokojących objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza.

 

Leptospiroza, paracetamol, zatrucia – tego należy unikać

Kolejną chorobą, która nieleczona może doprowadzić do marskości wątroby psa jest leptospiroza. To choroba pochodzenia bakteryjnego, która rozprzestrzenia się poprzez mocz. I w tym przypadku można zaobserwować u zwierzęcia zażółcenie dziąseł i białek oczu, wymioty, wysoką gorączkę, silne pragnienie i ból brzucha. Warto jednak podkreślić, że jeżeli chodzi o leptospirozę można bardzo łatwo uchronić się przed tym scenariuszem podając psu odpowiednią szczepionkę, która wyeliminuje ryzyko zapadnięcia na tę chorobę. Oprócz zapaleń wątroby, czy leptospirozy, do marskości wątroby mogą prowadzić również przebyte zatrucia lub podanie zwierzęciu paracetamolu. Charakterystyczne objawy obejmują obrzęki w obrębie podbrzusza i łap, spowodowane przesiąknięciem płynu do jam ciała. Niestety jest to choroba na tyle poważna, że rokowania na wyzdrowienie zwierzęcia są bardzo niewielkie i najczęściej jednak prowadzi ona do śmierci czworonoga. Warto zatem bacznie obserwować pupila, by zdążyć zareagować zanim objawy, które się pojawią, będą świadczyły o zaawansowanym stadium marskości wątroby.