Jak chronić psa przed kleszczami?

Jak chronić psa przed kleszczami?

Szczególnie w okresie wiosenno-letnim powinniśmy uważać na kleszcze, które chętnie atakują naszych czworonogów. Celem tych pajęczaków jest wczepienie się w organizm tak zwanego żywiciela, żeby spożywać jego krew. Zazwyczaj nie czujemy momentu wgryzienia się insekta w nasze ciało i dzieje się to także w przypadku psów. Wydzielają one substancję znieczulającą dlatego ciężko jest odnotować moment zaatakowania przez kleszcza. Jak powszechnie wiadomo lepiej zapobiegać, niż leczyć dlatego warto pomyśleć o profilaktyce, aby uchronić naszych podopiecznych przed chorobami, które to kleszcze wywołują.

 

Preparaty przeciw kleszczom

Istnieje kilka form ochrony przed tymi pajęczakami, a są to krople, aerozole oraz obroże nasączone środkiem insektobójczym. Każda z nich jest dobra, o ile substancje aktywne działają przez dłuższy czas. Związki chemiczne odstraszające kleszcze powinny działać na skórze psa, tworząc swojego rodzaju płaszcza ochronny.

 

Obroża przeciwkleszczowa

Tego typu działanie nie polega na odstraszeniu insektów ale na zwalczaniu tych, które będą próbowały wczepić się w skórę psa. Obroża różni się od płynnych środków chemicznych samym nośnikiem, musi ona przez cały czas dotykać warstwy lipidowej skóry, żeby działała prawidłowo. Zbyt luźna obroża nie spełni swojej funkcji. Problematyczne może być także to, że musimy pamiętać cały czas o jej założeniu na szyję psa przed wyjściem na zewnątrz, bo ma specyficzny zapach, który może przeszkadzać domownikom. Spośród produktów dostępnych na rynku na szczególną uwagę zasługuję obroża Foresto produkowana przez Bayer. Jak dotąd zyskała bardzo dobre opinie właścicieli psów.

 

Krople

Ten płynny środek chemiczny należy aplikować bezpośrednio w miejscu, gdzie istnieje największe zagrożenie ataku ze strony kleszczy. Krople nanosi się bezpośrednio na skórę zwierzęcia z użyciem pipety, jednocześnie odchylając jego sierść. Ważną informacją dla użytkowników powinno być to, że wszystkie składniki biologiczne są rozprowadzane na powłoce tłuszczowej skóry, gromadzą się w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych. Dotykając psa można spowodować nieumyślne zabranie odpowiedniej dla niego dawki insektycydu więc nie mamy gwarancji, że będzie on działał prawidłowo. Jeśli chodzi o krople to zdecydowanie polecamy te produkowane przez Bayer: zdrowyfutrzak.pl

 

Aerozole

Są nowością na rynku zoologicznym i na razie są traktowane z nieufnością jeśli chodzi o zasięg oraz skuteczność działania, co jest wnioskiem niesłusznym. Spryskanie sierści psa stanowi blokadę przed przedostaniem się insektów na jego ciało. Minusem w użytkowaniu jest długość działania substancji aktywnych, ponieważ po kilku godzinach po ich rozpyleniu rozchodzą się i w rezultacie nie tworzą już warstwy ochronnej.

Wybór najwygodniejszego środka na kleszcze należy do nas, właścicieli czworonogów jednak nie zapominajmy o tym, zwłaszcza jeśli nasz pupil przebywa często na łonie natury. Ważną informacją jest fakt, że kleszcze najaktywniej żerują od sierpnia do października.